Nikdo ti nic nedluží

Tento článek není o nějakém hmotném dluhu, na který jsme si v našem hmotném světě zvykli. Píši tady o nehmotném očekávání, které jsme si osvojili jako samozřejmost.
Jinými slovy také Pygmalionův či Golemův efekt. Na konci 60. let 20. století byl proveden na školách zajímavý experiment. Experimentátoři rozdali žákům testy a učitelům bylo řečeno, že se jedná o inteligentní zkoušku. Poté experimentátoři náhodně vybrali jména žáku, kteří dopadli v testu průměrně, ale učitelům řekli, že tito žáci dopadli nejlíp a určitě budou mít slibnou budoucnost. Za nějakou dobu tito žáci skutečně dosahovali nadprůměrných výsledků, zlepšovali se a směřovali ke slíbené prognóze. Přitom sami nevěděli, jak v testu inteligence dopadli. Učitelé taktéž nevěděli, že tito žáci jsou ve skutečnosti průměrní, jak kdokoliv jiný. Chovali se k nim ale jako k nadaným a vnímali je jako někoho, kdo bude mít slibnou budoucnost. Jako někoho, kdo bude úspěšný. Vybraní žáci se zlepšovali a učitelé jim k tomu vědomě i nevědomě pomáhali (svými myšlenkami, svým pozitivním pohledem na ně).
Sebenaplňující se proroctví je dvousečná zbraň. Rozděluje se na Pygmalionův efekt, což je jev, kdy pozitivní očekávaní, vede k pozitivním výsledkům, zatímco Golemův efekt ztvárňuje negativní očekávání vedoucí k negativním výsledkům.
Proč je tak důležité abyste si o sobě mysleli jenom to nejlepší? Proč je tak důležité abyste se nepodceňovali?
Protože tak, jak o sobě mluvíte a jak se vnímáte, tak skutečně působíte. My lidé máme zvláštní pozoruhodnou schopnost poznat člověka v prvním okamžiku. Jak na nás působí? Jak mluví? Jaký má postoj? Jak se obléká? Jak se o sebe stará? Jak se chová k jiným lidem? Většinou poznáme osobnostní rysy člověka v prvních okamžicích.
Může být i nepřesný, ale přesto k této osobě cítíme sympatie nebo antipatie. Stejně tak jde i z nás vycítit nejistota, strach, negativita, nebo naopak pozitivní naladění, důvěra a jiskra v oku. Tyto vlastnosti bohužel nejsou hmotné, jako například skvrna na košili. Tyto vlastnosti nepřelepíte páskou a nevyčistíte kartáčem. Nezakryjete je.
To, jak se vidíte vy sami má nejsilnější vliv na váš pracovní i osobní život. To jak si věříte, odráží to, jak se vám daří. Pokud si o sobě myslíte že jste hloupí, budete působit hloupě. Pokud si o sobě budete myslet, že jste chytří, budete působit chytře. Pokud si myslíte, že vám to dneska nesluší, tak věřte, že vám to slušet nebude. Stejně tak když se ráno rozhodnete, že vám to sluší, tak případně přes viditelný pupínek nikoho ani nenapadne, že byste vypadali blbě.
Lidi přicházejí a odcházejí, lidé se rodí, ale také umírají. Ale vy se sebou musíte žít navždy. Proto neočekávejte, že je něčí povinnosti vám poskytnout něco, co si máte dávat vy sami. Nikdo vám nic nedluží.
Vaše síla myšlení má ohromný vliv na chování jiných osob. Svými myšlenkami si vytváříte určité rezonující pole, které má vliv na rezonující pole jiných osob, se kterými jste v kontaktu. Ale nejste to jen vy, kdo nevědomě ovlivňuje jiné lidi. Jak můžete pochopit z experimentu, který byl prováděn na školách, i síla předsudku jiných lidí může ovlivnit vaše výsledky. Ne nadarmo se říká, že byste se měli obklopovat lidmi, kteří ve vás věří a ne těmi, kteří vidí všude samé překážky a budou vás od všeho neznámého odrazovat.
V dnešním světě je mezi lidmi hodně známý předsudek, že jsou blondýny hloupé. Na tohle téma byl udělán taktéž experiment. Byly vybrány ženy různé barvy vlasů, které dělaly zkoušku z inteligence. Všechny ženy obstály v testu podobně. Poté byl proveden test s další skupinou žen, u nichž bylo na začátku testu zmíněno, aby napsaly svoji barvu vlasů. A co se stalo? V ženách to vyvolalo předsudek typu, že: „blondýny jsou hloupé.“ Okamžitě to ovlivnilo jejich chování a tím i výsledky testů. A jak to dopadlo? Tentokrát opravdu blondýny skončily s horšími výsledky než brunety nebo černovlásky.

Často nás jen ta síla předsudků ovlivní natolik, že selžeme. Stejný výzkum potvrdil i to, že když jsou blondýny podporovány v tom, že dělají věci dobře, jsou jejich činnosti vykonávány mnohem lépe, než by tomu bylo s negativní sílou předsudků.
Věřím, že když se ohlédnete zpět, určitě najdete životní období, kdy se vám dařilo nebo nedařilo. Možná že se vám to děje právě teď?
Pokud ano, co si o sobě myslíte? Vzpomeňte si na sebenaplňující se proroctví – to, jaké máte mínění o sobě dnes, bude odrazem toho, jak se vám bude další dny a týdny dařit (jak v práci, ve škole, nebo v osobním životě).
Každý z vás si vytváří vlastní cestu tím, jak se vidí on sám. A jsme zpět u individuálního přístupu. Zde je také důležité to, abyste se pokud možno obklopili lidmi, kteří ve vás věří. Ne těmi, kteří budou nad vámi mávat rukou a vyprávět, že vaše snaha stejně nikam nevede.
Blondýna, která bude mít kolem sebe partu lidi a jejich neustálé „nevinné“ poznámky o tom, že blondýny jsou jednoduché, nakonec sama přijme předsudek, že je neschopná. Zatímco blondýna, která bude mít kolem sebe vědomé lidi, kteří k ní budou vzhlížet jako ke schopné ženě, nebude přitahovat do života situace, které by ji pokořovaly. Obklopte se lidmi, kteří ve vás budou mít pozitivní očekávaní. Obklopte se přednostně také vy sami očekáváním úspěchu.
My si tvoříme svou vlastní cestu. To, jak se vidíme my sami, to, co od sebe očekáváme, k tomu budeme dříve nebo později mířit. A je jedno, zda je to pozitivní nebo negativní výsledek, zda je to Pygmalionův nebo Golemův efekt. Směřujeme tam, kam otáčíme kormidlem. Nic složitého na tom nehledejme. Příroda má ráda jednoduchost.
Pamatujme si:
1. Sebenaplňující se proroctví znamená mířit tím směrem, jakým vidíte vy sami sebe. To, co od sebe očekáváte, to se vám dostane.
2. Často se také přibližujete tomu, co o vás říkají druzí. Síla předsudků vás ovlivňuje do takové míry, do jaké jí uvěříte. Obklopujte se správnými lidmi a můžete svých cílů dosahovat snadněji.
Autor: Pavol Hurta