Člověk je rezervoár energie

Energie. Kde bychom bez ní byli? Energie je veličina, která stimuluje schopnost hmoty konat práci. S energií, kterou v sobě máme, můžeme vytvářet a dosahovat neuvěřitelných věci, ale i naopak, někdy nás může strhávat dolů do energetického deficitu a snižovat nám kvalitu života.
Jak je možné, že někdo cítí energii celý dlouhý den a někdo ji hledá po všech koutech a pořád je vyčerpaný?
V první řadě bych energií rozdělil na dvě skupiny a to na fyzickou a duševní.
Fyzická energie je daná mnoha faktory, které může kterýkoliv člověk zcela ovládnout. Nabíjí nás kvalitní spánek, zdravé a plné kalorie z potravin, v neposlední řadě také genetické predispozice, které figurují ve všech oblastech zdraví člověka. To, kolik hodin dáme spánku, by mělo záležet jen na nás. I to, co dneska sníme, bude další den výsledkem toho, jak se o sebe staráme a jak budeme jako lidé energeticky fungovat.
Fyzickou energií člověka vybíjí fyzická aktivita, kterou zařazujeme do našeho dne. Paradoxně zmíněná fyzická aktivita ale nabíjí naší duševní energií, proto se cítíme při a po sportu tak dobře.
Duševní energie je daleko komplexnější než fyzická energie. Spojuje všechny nehmotné složky, které nás ovlivňují.
Patří zde veškeré naše emoce a činy. Duševní energie je pro nás velice důležitá pro správné sociální fungování (často je to faktor, který rozhoduje o tom, jak budeme v daný den produktivní).
Pokud jsme spali kvalitních 8 hodin a stále jsme unavení, je problém v naší duševní stránce energie. Dobrou zprávou je, že vždy lze najít naší achillovou patu, která nám užírá energií. Úbytek duševní energie je jako parazit, kterého nevidíme, ale víme, že tam někde je. Pojďme se podívat na to, co vybíjí naši duševní energií.
Co vybíjí naši duševní energií?
1. Negativní emoce
Strach, úzkost, bolest, nenávist, žal, nepřátelství – nejsou to negativa jako taková, která nás vyčerpávají, ale přemýšlení a dávání pozornosti těmto emocím už ano!
Nikdo z nás se neubrání těmto emocím, vždy budou situace, při kterých se můžeme propadnout do negativní spirály. Je jen na nás si to uvědomit a tyto emoce opustit dřív, než se z nich stane chronická záležitost, tzn. dát pozornost na řešení, ne na problém.
2. Negativní lidé
Znáte někoho ve svém okolí, s kým strávíte jen pár minut a cítíte, jak vás dokáže famózně vyčerpat?
3 nejčastější možnosti mohou být:
- 1. Odpojit se od daného člověka a jít pryč.
- 2. Pochopit jej a najít společnou cestu jak komunikovat.
- 3. Pomoct mu se z negativity dostat.
3. Neúspěchy a selhání
Jakékoliv neúspěchy v životě nám berou energii. Makáte už půl roku v posilovně a nedaří se vám zhubnout? Snažíte se prodat produkt, ale nikdo ho nechce? Cítíte se skleslí a unavení z vašeho snažení? Koho by to bavilo!

4. Názory a postoje jiných lidí
Stalo se vám někdy, že názor či postoj jednoho člověka vám zkazil celý den? A to třeba i přesto, že vás dalších deset pochválilo? Bohužel i to se děje. Je jen na nás samotných, zda tomu dáme nějakou váhu, nebo to necháme být. Člověk, který má víru v sám sebe na dostatečně vysoké úrovní a ví, za čím si jde, nemůže být ovlivněn „názory.“ Pozornost na negativní odezvy jiných lidí nás vyčerpává, nedávejte ji tam a směřujte svou pozornost na svou misi. To je důležité.
Ztráta duševní energie není nikdy příjemná, často nás omezuje v našem osobním životě a na naší životní cestě. Přitom stačí jen něco změnit – maličkost, přistoupit k problému z jiného úhlu, dělat věci jinak a vše se může otočit k lepšímu!
V tomto článku jsme se seznámili s tím, jak je pro nás důležitá naše energie a jak je z nás často nevědomě odčerpávána. V tom dalším se podíváme na to, co nás nejčastěji a naprosto přirozeně nabíjí.
Autor: Pavol Hurta