Buď vítěz každý den a v jakékoliv situaci!

Jak vnímáte vítězství? Jaký máte pocit z toho, když se vám něco podaří, zvládnete nějakou situaci, nebo si splníte sen, o který jste tak dlouho usilovali?
My lidé máme rádi vítězství. Zbožňujeme ho, nejraději bychom si ho vzali i za životního partnera. Byli bychom s ním každý den, vážili bychom si ho a dbali o něj. Vítězství pro nás znamená úspěch. Přináší nám pozitivní emoce, pocity radosti a štěstí. Když se nad tím zamyslíme, přináší nám jisté naplnění smyslu života.
Vítězství nám ale také buduje sebedůvěru a tím i sebevědomí – víc než cokoliv jiného. Kdo by pak neměl rád vítězství? Všichni chceme vítězit. Je to lidská přirozenost, být vítězem.
Myslím, že každý duševně zdravý člověk by chtěl někde tam uvnitř sebe cítit pocit vítězství a zdolání svého cíle, byť se jedná o skromnou osobu říkající: „mně nevadí být druhý,“ „není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.“ Tohle můžeme tvrdit, ale není to někdy jenom náplast? Tam uvnitř víme, jak je pro nás důležité stát se vítězem. Ale jak docílit toho, abychom každý den vyhrávali?
Prohra v nás často vzbuzuje spousty negativních emocí a tím i postoje jakými budeme vnímat tento svět. Je to většinou hněv – a to buď na sebe, nebo posléze i na okolí (je zajímavé, jak mozek přemýšlí na koho svalit vinu, abychom ospravedlnili naši prohru a nakrmili naše milé EGO).
Vzpomínáte si na svá studentská léta? Když jste nezvládli nějaký test, jaké pocity to ve vás vyvolalo?
Vyvolalo to ve vás hněv? A na koho? Na vás? Na učitele? Nebo na ostatní žáky, kteří daný test zvládli, i když něco ve vás říkalo, že jste se snažili přece jen víc?
Může se jednat i o prohranou sportovní soutěž nebo o neúspěch při získání atraktivního pracovního místa.
Co se ale stává, když člověk vnímá, že neustále prohrává? Často nás to může dohnat ke strachu z další prohry, a tak se přestaneme snažit dosahovat toho, co chceme. Prohry často vedou k emocionální bolesti. Můžou vést ke smutku, časem k žalu a nakonec k apatii.
Tento článek vám pomůže k tomu, abyste se už nikdy necítili poraženi a nikdy necítili svá vlastní selhání.
Takže jak na to? Může se to zdát jako klišé, ale je to naprosto jednoduché:
Prohru ve výhru změníte díky úhlu pohledu.
Druhé ani desáté umístění v soutěži ještě neznamená prohru. To, že jste nedostali zaměstnání, po kterém jste toužili, neznamená prohru. To, že jste nezvládli státnice na první pokus, neznamená, že jste selhali.
Zamyslete se! Nejste přece vítězové, když jste se dostali ve škole tak daleko a jdete ke zkoušce? Nejste snad vítězové, když zvednete telefon a jdete nabídnout klientům váš nový produkt? Nejste snad vítězové, když jdete na pohovor o atraktivní zaměstnání i navzdory vašim bídným zkušenostem v oboru?
Už v samotném činu je potenciál vítězství. Skočili jste do vody, aniž byste věděli, kam dopadnete. Ona odvaha toho činu je výhrou bez ohledu na výsledek!

Pokud změníte úhel pohledu, tak z případné prohry se stane vaše výhra. Prohra neznamená neudělat zkoušku, prohra neznamená být odmítnut od klienta, či od jiné osoby. Prohra taky neznamená nedostat práci, jakou byste chtěli.
Prohra však znamená, že se ani nepokusíte bojovat o to, po čem toužíte. Tohle je pravá prohra. Vzdát boj dřív než nastane.
Ano, můžete mít strach, cítit se nejisti, nervózní a ve stresu z daného činu. Jsem ale zastáncem toho, že je lepší se o něco po čem toužíte pokusit i když víte, že s velkou pravděpodobnosti selžete, než se nepokusit vůbec!
Za život jsem zažíval nejrůznější situace, které mi svět nachystal. Někdy jsem bojoval a vyhrál, někdy bojoval a neuspěl a taky občas nebojoval vůbec a řeknu vám, že nebojovat vůbec bolí nejvíc.
I když nad tím jen člověk mávne rukou ve smyslu, že: „to nevadí“.
Ve skutečnosti to vadí, sami sebe nikdy neobelstíte. Dlouho bude ve vás hlodat ten pocit, že jste se měli pokusit, že jste měli pokračovat. Ten pocit půjde s vámi kamkoliv, stane se vaším zlým kamarádem.
Zbavíte se ho jedině vítězstvím, tedy dalšími pokusy získat to, po čem toužíte. Nedopusťte, aby to došlo tak daleko a vždy konejte, i když tušíte, že vám to nevyjde. Nikdy skutečně nevíte, jak to může dopadnout. Život je plný překvapení.
Nikdy se nekoukejte na sebe jako na poražené jen proto, že jste neuspěli. Koukejte se na sebe jako na vítěze už tím, že jste bojovali.
Jako vítězové se můžete cítit každý den! Nevnímejte denní porážky jako prohry, ale vždy jako vítězství už jen tím, že jste do toho šli, že jste bojovali a díky tomu budete navždy vítězové.
Pamatujme si:
1. Dívejte se na sebe jako na vítěze, bez ohledu na výsledek – už jen proto, že jste do dané situace vstoupili!
2. Je lepší bojovat, i když víte, že vaše šance na úspěch jsou nízké než nebojovat vůbec. Sice se vyhnete náročné situaci, ale sami sebe neobelžete a bolest z útěku a vaše výčitky vás budou pronásledovat.
Autor: Pavol Hurta